LOADING CLOSE

Xterra Prachatice 2019

Nejúspěšnější Čech, slot na MS a úžasné Xterrové začátky.

Dva odvážní borci z naší tréninkové skupiny a já jsme se odhodlali a hlavně nebáli postavit na start prachatické Xterry, která byla zároveň i Mistrovstvím Evropy. Pro Patrika B. a Radka A. to byl první Xterrový start. S tratí byli oba seznámeni již týden předem a věděli do čeho jdou. Jenže to bylo krásné počasí, sluníčko a teploučko ?. Ale asi 2 dny před závodem bylo vcelku jasné, že taková idylka v den startu určitě nebude.

Ráno před startem nás ještě vítala polojasná obloha, která velmi brzy vzala za své. Dvě hodiny před startem se zatáhlo a 15 min před startem na nás Xterrový bůh seslal hromy, blesky a déšť si nechal v rukávu jako trumf na později ?. No schylovalo se na Xterru jak má být.

Plavání pro elitní kategorii bylo bez neoprenu, ale pro age group byl neopren povolen, což oba naše závodníky samozřejmě potěšilo. Při Xteře je plavání většinou nejklidnější disciplínou a zvláště pak v Prachaticích, kde se plave v nejvýše položeném rybníku v ČR, který je si troufám si tvrdit i nejčistším. Zde proběhlo vše v klidu, jediným zpestřením byl přeběh do druhého plaveckého okruhu a hlavně skok z velmi nestabilní pontonové lávky. Ze záznamu v TV jsem se bavil. Když po této lávce běželi více jak 2 plavci, málokterému se povedlo doběhnout až nakonec a už vůbec ne skočit ukázkovou šipku směrem na bójku ?. Sranda musí být a na Xteře dvojnásob.

MTB trasa dlouhá 33 km s téměř 1000 nastoupanými metry slibovala intenzivní zážitek i za sucha. Vzhledem k tomu, že Xterra bůh měl oči na šťopkách, přesně věděl, kdy má svůj vodní trumf použít. Vytasil ho v první třetině kola, určitě smíchem se za břicho popadajíc. A změnil nám již známé najeté singletraily k nepoznání. Nevím zda ten, kdo nikdy nejel v těžkém terénu a v průtrži mračen si vůbec dokáže představit, jaké závodník zažívá pocity… No zkusím je trošičku přiblížit. Asi to hlavní je, že se v lese výrazně setmí, takže ten, kdo má tmavší skla má pocit, že už je po večerce. Cesta během pár vteřin výrazně změní strukturu. I ten kdo má světlá skla záhy posmutní, protože ve výjezdu se mu brýle během 5 vteřin zamlží a nevidí nic. Ve sjezdu dostane dávku bláta do obličeje, takže opět nevidí nic. Pokud bude zkušenější a vezme si blatníček, tak si pomůže jen do doby, dokud nejede někdo před ním a nenakrmí jej od zadního kola vším, co na cestě leží. A když tohle všechno překonáte, tak si v méně technickém místě vezmete bidon, popaměti jej strčíte do pusy a první co ucítíte je právě ta cesta, po které jste před chvílí jeli.  Bidon je samozřejmě obalený blátem, pískem a vším co jste potkali ?. Po tom všem drobnosti, jako že brzdy už nebrzdí jako na začátku, přehazování není tak plynulé a přesné, kořeny jsou kluzké jako led na rybníce, vás už nemůže nic rozhodit. Důležité je, že jsme se všichni tři vrátili z kola zdraví, plní dojmů a těch pár škrábanečků se stejně neřeší ?. Možná se ten náš Xterovej bůh směje ještě teď.  

Běžecká část slibovala pohodu. Co by se taky mohlo při běhu stát? No řeknu vám průtrž – ten den asi již číslo 4, vylepšila i běžeckou trať. Sice se už nemlžily brýle a cestu bylo vidět, ale zrovna to málo kdo chtěl…ono totiž 10 km s převýšením téměř 500 m je masakr i v ideálních podmínkách ?. Rozmočené prudké pěšinky, které se stěží dají vyběhnout za sucha. Seběhy kde člověk neví, zda je lepší běžet a risknout to že hodí záda, nebo se radši sklouznout. Opravdu možná lepší nevidět ?. Ale i přes všechny nástrahy jsme všichni tři závod zdolali a věřte nebo ne, všichni také s úsměvem na tváři ?.

Závěrem musím poděkovat pořadatelům a hlavně pak Michalovi Pilouškovi za uspořádání tak úžasného závodu. Za mě to byla jedna z nejtěžších, ale taky nejkrásnějších Xterr, které jsem kdy jel.

Naše výsledky:

Moje maličkost            7. místo / 2:3857

Radek Adamec              183.místo / 3:29,30

Patrik Biňovský             303.místo / 4:09,11

Oběma gratuluji ke zdolání tak těžkého závodu. Velmi si cením, že jste se nebáli postavit na start tohoto Xterrového dýchánku, okořeněným drsným počasím.

Karel Zadák


Napsat komentář